« Ana Sayfa »      « İlkelerimiz »

BAŞBUĞ TÜRKEŞ

ELMALILI HAMDİ YAZIR MEÂLİ

İrfan YÜCEL

Alparslan TÜRKEŞ

Alparslan TÜRKEŞ

Seyid Ahmed ARVASÎ

Ayhan TUĞCUGİL

M. Metin KAPLAN

Namık Kemal ZEYBEK

Prof. Dr. İBRAHİM TELLİOĞLU

ÖNCEKİ HABER

HZ. HASAN

Ethem Ruhi Fığlalı, 01 Mar 2021

SONRAKİ HABER

Corc Habaş

1926 – 26.01.2008, 24 Oca 2021

24 Oca

2021

Vecihi Akın

23.07. 1916 - 26.01.1992 01 Ocak 1970

Ortaöğrenimini tamamladıktan sonra, 1938 yılında Kara Harp Okulu'ndan topçu subayı olarak mezun oldu. 1940 yılında Topçu Okulu'ndan mezun olduktan sonra 1946 yılına kadar çeşitli topçu birliklerinde görev yaptı. 1949 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu.

1949 yılında Genelkurmay Başkanlığı'na stajyer kurmay subay olarak atandı. Daha sonra çeşitli birlik komutanlığı ve karargâh subayı görevlerinde bulundu. 1950-1952 yılları arasında 28. Tümen Topçu Alayı 5. Batarya Komutanlığı yaptı. 1952-1956 yılları arasında da Genelkurmay Başkanlığı Eğitim Dairesi'nde görev aldı. 1956 yılında Diyarbakır'daki 12. Tümen 4. Topçu Tabur Komutanlığına atandı ve 1958 yılına kadar da 3. Ordu Müşterek Harekat Merkezi Haber Alma Subayı olarak görev yaptı. İlk NATO görevini 1958-1960 yılları arasında AFSOUTH Napoli Karargâhı Teşkilat ve Eğitim Dairesi'nde proje subayı olarak tamamladı.

1960 yılında Türkiye'ye döndüğünde Kuleli Askeri Lisesi Komutan Yardımcılığı'na atandı. Daha sonra, 1960-1961 yılları arasında Çorlu'daki 5. Kolordu Kurmay Başkanlığı, 1961-1963 yılları arasında Harp Akademisi Öğretmenliği ve Askerlik Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1963 yılında Denizli'deki 4. Er Eğitim Tugay Komutanı olarak atandı.

30 Ağustos 1965 tarihinde Tuğgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede 1965-1966 yılları arasında Ankara Komando Tugay Komutanlığı yaptı. 1966-1968 yılları arasında Napoli'de NATO AFSOUTH İstihbarat Daire Başkanı olarak görev yaptı.

1968 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede 1968-1970 yılları arasında Erzincan'daki 3. Ordu Kurmay Başkanlığı, 1970-1971 yılları arasında da Konya'daki Eğitim Kolordusu Komutan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

1971 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede 1971-1973 yılları arasında 6. Kolordu Komutanlığı ve Adana-Hatay İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı yaptı. 1973-1975 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Kurulu Başkanlığı yaptı.

1975 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti. 1975-1976 yılları arasında Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, 1977 yılına kadar da Genelkurmay 2. Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1977-1978 yılları arasında karargâhı Konya'da olan 2. Ordu Komutanlığı görevini yürüttü. 30 Haziran 1978 tarihinde NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri (LANDSOUTHEAST) Komutanlığı'na atandı. 30 Ağustos 1979 tarihinde emekli oldu.

İzmir Şirinyer'deki kışlaya adı verildi.

Hür Demokrat Partisi Kurucu üyeliği ve TBMM 17. Dönem Konya Milletvekilliği yaptı. 26 Ocak 1992 tarihinde vefat etti. Evli ve üç çocuk babasıydı.

NEY_SEN(ce)
Hüdai KUŞ

01 Mar 2021

Dibinde yaşamak hayatı.... ____Zordurr_____ Kolaydır onlara; Sana uzaktan bakıp, çok sakin durgun demek, Bilmezler; seninki si, Kara’da dibe vurup, sessizce vurgun yemek.

Muharrem GÜNAY (SIDDIKOĞLU)

01 Mar 2021

Halim Kaya

01 Mar 2021

M. Metin KAPLAN

17 Şub 2021

Yusuf Yılmaz ARAÇ

08 Şub 2021

Efendi BARUTCU

04 Oca 2021

Nurullah KAPLAN

04 Oca 2021

Ziyaret -> Toplam : 71,25 M - Bugün : 4616

ulkucudunya@ulkucudunya.com