« Ana Sayfa »      « İlkelerimiz »

BAŞBUĞ TÜRKEŞ

ELMALILI HAMDİ YAZIR MEÂLİ

İrfan YÜCEL

Alparslan TÜRKEŞ

Alparslan TÜRKEŞ

Seyid Ahmed ARVASÎ

Ayhan TUĞCUGİL

M. Metin KAPLAN

Namık Kemal ZEYBEK

Prof. Dr. İBRAHİM TELLİOĞLU

22 May

2023

Heinrich Himmler

07.10.1900 – 23.05.1945 01 Ocak 1970

1915'ten itibaren askeri eğitim aldı, 1918'de astsubay oldu, savaşta görevlendirilmeden ordudan çıkartıldı. 1919'da Landsuht ve Oberland Gönüllüler birliklerindeydi.
Münih’te ziraat okudu, Einwohnerwehr(Gönüllü Sivil Birlikleri) üyesiydi. 1922/23'te aşırı sağcı Reichsflagge örgütününün üyesiydi, 1923'te NSDAP’ye (No. 42404) girdi. Hitler-Ludendorff darbesine katıldı, daha sonra çeşitli aşırı sağcı örgütlerde yer aldı. Temmuz 1924'ten itibaren Nasyonal Sosyalist Özgürlük Partisi’nin sekreteri ve bölge yöneticisi vekili, aynı zamanda ticari mümessilliğini yaptı.
1925'ten itibaren Bavyera’daki Artamanlar Birliği Gau Yöneticisi idi, daha sonra yeniden NSDAP’ye girdi(No. 14303). NSDAP Aşağı Bavyera Gau’sunda Gau Yöneticisi Vekili ve Gau İdare Amirliği yaptı. 1926/27'de Yukarı Bavyera bölgesinde aynı görevde bulundu. 1926'dan 1930'a kadar NSDAP Propaganda Sorumlusu Vekili, 1927'den 1929'a kadar SS Reich Yöneticisi Vekili, SA Üst Yönetim Kurmayı’nın üyesi idi.
06.01.1929'dan 29.04.1945'e kadar SS Reich Yönetimi üyesi, 1930'dan 1945'e kadar da Reichstag’da milletvekilliği yaptı. Mart/Nisan 1933'te Münih Polis Teşkilatı Emniyet Müdürü Yardımcısı idi.
Dachau Toplama Kampı’nı kurdu ve 01.04.1933'ten itibaren Bavyera Siyasi Polis Müdürlüğü de yaptı. 1933 Sonbaharından itibaren diğer 12 eyalette de Siyasi Polis Müdürlüğü yapmıştır.
1934'ten itibaren Prusya Gizli Devlet Polisi Müfettişi, 30.06.1934'te çok sayıda SA liderinin ve rejim karşıtının öldürülmesi eylemine(‘’Röhm Darbesi’’) karıştı. Temmuz 1934'ten itibaren NSDAP Reich Yöneticisi ve Milliyet Sorunları Sorumlusu idi. Prusya Gestaposu’su Müdür Yardımcılığı da yapmıştır.
1936'dan itibaren Almanya Emniyet Müdürü; rejimin terör aygıtının kurulmasının ve savaşın başlamasından itibaren Yahudilere, Lehlere, Ruslara ve diğer etnik gruplara yönelik kıyımın baş sorumlusu idi.
1939'dan itibaren Alman Milliyetinin Korunması Reich Komiseri, Alman Yerleşim İşleri Reich Komiseri idi.
1940'tan 1943'e kadar Waffen-SS komandolarının ve SS yönetim merkezinin komutanlığını yaptı. 1942'den itibaren ise partizanlara yönelik eylemlerin komutanlığını yaptı ve geçici olarak çetelerle mücadele birliklerinin komutanı oldu.
Partide çok sayıda göreve ve yetkiye getirildi. 21.07.1944'te Yedek Ordu’nun komutanlığına(daha sonra başkomutanlığına) getirildi, 01.09.1944'te batı savunmasıyla görevlendirildi. Daha sonra 01.10.1944'te Hitler tarafından doğudaki ulusal direnişi örgütlemek için görevlendirildi. 1944 Kasım/1945 Ocak, Yukarı Ren Ordular Grubu Başkomutanı, Ocak 1945'ten 20.03.1945'e kadar Vistül Ordular Grubu Başkomutanı oldu.
Hitler’in onaylamadığı barış müzakerelerinden sonra 29.04.1945'te tüm komutanlıklarından, makamlarından ve görevlerinden alındı ve NSDAP’den atıldı. Savaşın bitiminden sonra sahte isimlerle yeraltında yaşadı, 23.05.1945'te tutuklandı.
Kimliği tespit edildikten sonra zehir içerek intihar etti.

Ziyaret -> Toplam : 107,21 M - Bugn : 30793

ulkucudunya@ulkucudunya.com