« Ana Sayfa »      « Bize Yazın »      « İlkelerimiz »

BAŞBUĞ TÜRKEŞ

ELMALILI HAMDİ YAZIR MEÂLİ

İrfan YÜCEL

Alparslan TÜRKEŞ

Alparslan TÜRKEŞ

Seyid Ahmed ARVASÎ

Ayhan TUĞCUGİL

M. Metin KAPLAN

Namık Kemal ZEYBEK

Prof. Dr. İBRAHİM TELLİOĞLU

ÖNCEKİ HABER

Nizamülmülk 10.04.1018 – 14.10.1092

, 14 Eki 2019

SONRAKİ HABER

HASAN-ı BASRÎ

Süleyman Uludağ, 07 Eki 2019

07 Eki

2019

Necdet Öztorun 1924-07.10.2010

01 Ocak 1970

1941 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nden, 1943 yılında Kara Harp Okulu'ndan, Topçu Sınıf Okulu'ndan, 1959 yılında Harp Akademisi'nden mezun oldu.

1967 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile 33. Piyade Tümen Tugay Komutanlığı, TMR Kurmay Başkanlığı yaptı. 1972 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile LSE Türk Yardımcılığı, 51. Piyade Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Strateji ve Plan Daire Başkanlığı yaptı. 1976 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 6. Kolordu Komutanlığı, 2. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1980 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti. Orgeneral rütbesi ile Genelkurmay II. Başkanlığı ve 1. Ordu Komutanlığı yaptı. 12 Ağustos 1985 tarihinde atandığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 2 Temmuz 1987 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu.

7 Ekim 2010 tarihinde Ankara GATA hastanesinde solunum yetmezliği nedeniyle vefat etti. İstanbul Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.

Necdetler Operasyonu
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun, 30 Ağustos 1987 tarihinde normal şartlarda aynı anda emekli olmak zorundaydılar. Teamüllere göre Orgeneral Necip Torumtay bu göreve getirilecekti. Üruğ, bir an önce yerini Öztorun’a bırakmak için haziran ayının ilk haftası emekli olmak istediğini bildirdi. Bakanlar Kurulu kararı olmadan ve askerî şûraya götürülmeden yapılan bu girişim üzerine dönemin Başbakanı Turgut Özal, dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in de izniyle iki generali de görevden aldı.

Yusuf Yılmaz ARAÇ

16 Eki 2019

Ülkü Ocakları Birliği teşkilatının ilk genel başkanı Aytekin Yıldırım Bey 7 Ekim 2019 günü Hakk’a yürüdü. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun. Ülkücü Dünya Görüşü sitesinin hazırladığı “80 öncesi Ülkü Ocakları Genel Başkanlarının anlatımıyla Başbuğ Alparslan Türkeş Belgeseli” vesilesiyle bir buçuk yıl kadar önce kendileriyle müşerref olma fırsatı bulmuştuk.

Efendi BARUTCU

15 Eki 2019

Nurullah KAPLAN

02 Tem 2019

M. Metin KAPLAN

23 Eyl 2018

Ziyaretçi -> Toplam : 55,24 M - Bugün : 26758