« Ana Sayfa »      « Bize Yazın »      « İlkelerimiz »

BAŞBUĞ TÜRKEŞ

ELMALILI HAMDİ YAZIR MEÂLİ

İrfan YÜCEL

Alparslan TÜRKEŞ

Alparslan TÜRKEŞ

Seyid Ahmed ARVASÎ

Ayhan TUĞCUGİL

M. Metin KAPLAN

Namık Kemal ZEYBEK

Prof. Dr. İBRAHİM TELLİOĞLU

ÖNCEKİ HABER

GENÇ OSMAN

Feridun Emecan, 20 May 2019

SONRAKİ HABER

ZEYNEB bint CAHŞ

Muhammed Hamidullah, 13 May 2019

13 May

2019

Fevzi Uçaner (1900 – 19.05.1963)

01 Ocak 1970

Erzincan Askeri Lisesi'ndeki öğrenimi sırasında I. Dünya Savaşı'nın devam etmesi nedeniyle 30 Temmuz 1917 tarihinde Asteğmen olarak Kafkas Cephesi'ne atandı. Filistin Cephesi ve Türk Kurtuluş Savaşı'nda görev aldı. 1922 yılında hava sınıfına geçti ve İzmir Hava Okulu'nda, ardından Fransa'da uçuş eğitimi gördü. 1932'de Harp Akademisi'nden mezun oldu. 1933-1939 yılları arasında Diyarbakır'da tayyare tabur ve alay komutanlığı ve Hava Harp akademisi komutanlığı yaptı. 1944 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi etti. Tuğgeneral rütbesiyle 2. Hava Tümen Komutan vekilliği yaptı. 1945 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Tümgeneral rütbesiyle 2. Hava Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Hava Kurmay Başkanlığı yaptı. 1948 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti. Korgeneral rütbesiyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, Genelkurmay İkmal Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı yaptı. Bu görevde iken 30 Ağustos 1955 tarihinde Orgeneral rütbesine terfi etti ve 23 Eylül 1957 tarihinde emekliye ayrıldı.

Harp Madalyası, Gümüş Liyakat, Alman Demir Haç, Gümüş İmtiyaz, Kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası'na sahiptir. XI. Dönem İzmir Milletvekilliği ile Münakalat Bakanlığı yaptı. Evliydi.

HARBİDEN
Efendi BARUTCU

07 May 2019

Particiliğe gelince; ancak Türkeş Bey rahmetli olduktan sonra millet bize oy vermeye başladı. Ama onu da büyük bir basiretsizlik örneği göstererek layıkıyla değerlendiremedik.

Nurullah KAPLAN

06 Mar 2019

Yusuf Yılmaz ARAÇ

02 Mar 2019

M. Metin KAPLAN

23 Eyl 2018

Ziyaretçi -> Toplam : 49,74 M - Bugün : 11253