« Ana Sayfa »      « İlkelerimiz »

BAŞBUĞ TÜRKEŞ

ELMALILI HAMDİ YAZIR MEÂLİ

İrfan YÜCEL

Alparslan TÜRKEŞ

Alparslan TÜRKEŞ

Seyid Ahmed ARVASÎ

Ayhan TUĞCUGİL

M. Metin KAPLAN

Namık Kemal ZEYBEK

Prof. Dr. İBRAHİM TELLİOĞLU

20 Haz

2022

Orgeneral Ahmet Nurettin Aknoz

1898 – 21.06.1964 01 Ocak 1970

1898 tarihinde İstanbul'da doğdu. 1914 yılında topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu bitirdi. 19 Eylül 1918 - 25 Aralık 1919 tarihleri arasında Mısır’da esarette kaldı. Topçu Taburu Yaveri iken 03 Ağustos 1921 tarihinde Anadolu’ya geçerek Milli Orduya iltihak etti. Muhtelif topçu birliklerinde Batarya Takım Komutanlığı ve Batarya Komutanlığı yaptı.

1927 yılında Harp Akademisi'ni bitirerek kurmay subay oldu.

1945 yılında Tuğgeneral oldu. Tuğgeneral rütbesi ile 3.Zırhlı Tümen Tugay Komutanlığı, 1.Zırhlı Tugay Komutanlığı ve 1.Zırhlı Tümen Komutan Vekilliği yaptı.

1947 yılında Tümgeneral oldu. Tümgeneral rütbesi ile 1.Zırhlı Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Motorlu Vasıtalar Ordudonatım İkmal ve Bakım Daire Başkanlığı, Genelkurmay Ordudonatım Daire Başkanlığı, 4.Tümen Komutanlığı ve 2.Kolordu Komutan Vekilliği yaptı.

1951 yılında Korgeneral oldu. Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Ordudonatım Başkanlığı, 2.Kolordu Komutanlığı ve 3.Ordu Komutan Vekilliği yaptı.

1955 yılında Orgeneral oldu. 9 Eylül 1955 - 22 Haziran 1956 tarihleri arasında Orgeneral rütbesi ile 1.Ordu Komutanlığı yaptı. İstanbul Sıkı Yönetim komutanlığı yaptı. 25 Haziran 1956 tarihinde atandığı Kara Kuvvetleri Komutanlığından 16 Eylül 1957 tarihinde emekli oldu. Almanca, Fransızca biliyor. Evli, iki çocuk babasıydı. 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır.

21 Haziran 1964 tarihinde vefat etmiştir. Naaşı Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Ziyaret -> Toplam : 81,25 M - Bugn : 19036

ulkucudunya@ulkucudunya.com